Velkommen til Ultrafilter webshop, Log ind eller Opret ny kontoMit Kundecenter - Log ud

DK NO SE EU

Foodtech 2022

Billede: 700x400px_Moed_os_paa_DK_FT22_ULG-DK

Efter endt sommerferie, er Ultrafilter Skandinavien gået ind i et efterår, hvor kalenderen er godt pakket op.

En af mange ting vi ser frem til, er deltagelsen i årets FoodTech messe, der finder sted i MCH Messecenter Herning fra 1-3 november.

Messen har i mange år været et tilløbsstykke, for alt hvad der rører sig indenfor fødevareindustrien og efter at messen blev aflyst tilbage i 2020 grundet covid19, så skal vi helt tilbage til 2018, for at finde den sidst afholdte FoodTech.

Det er derfor en spændt og forventningsfuld branche, der sætter alle sejl ind på deltagelse i årets messe.


Data fra Foodtech 2018:

Antal besøgende: ca. 9000 – hvoraf knap 1000 var fra udlandet.

Antal udstillere: 309

Bedst repræsenterede besøgsbrancher:

Top 10 besøgslande:

1 – Mejerier

2 – Maskiner og udstyr til fremstilling af fødevarer

3 – Fremstilling af ingredienser

4 – Metal- og stålindustri

5 – Forskning, uddannelse og videnscentre

6 – Emballageindustri

7 – Fremstilling af elektrisk udstyr

8 – Brød- og konfektureindustri

9 – Kemisk industri

10 – Bryggeri og læskeindustri

1 – Danmark

2 – Norge

3 – Sverige

4 – Tyskland

5 – Finland

6 – Island

7 – Holland

8 – Rusland

9 – Færøerne

10 – Tjekkiet

Billede: Foodtech_tilfredshed

Vil du besøge os på årets Foodtech? Så send en mail til os på info@ultra-filter.com - så sender vi dig en gratis adgangsbillet.

Vi ses på FoodTech!